Dodana: 1 luty 2007 08:35

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:35

Warszawa: Parada Schumana

9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman ogłosił plan, który zmienił bieg historii Europy. „Metoda Schumana" doprowadziła do powstania Unii Europejskiej, największej potęgi gospodarczej świata.




Świętem Unii Europejskiej
jest dzień upamiętniający plan Schumana, czyli 9 maja.

9 maja 1950 r. Robert Schuman zaprezentował, na międzynarodowej konferencji prasowej, swoją propozycję stworzenia organizacji, która miała stać się początkiem pokojowego jednoczenia się Europy. Wezwał Francję, Niemcy oraz inne kraje europejskie do ustanowienia wspólnej kontroli nad dwoma głównymi gałęziami przemysłu - węglem i stalą. Miała to być "pierwsza konkretna podstawa europejskiej federacji".

"Deklaracja Schumana" ma charakter symboliczny i uznawana jest za punkt wyjścia długiej drogi integracji gospodarczej i politycznej, którą zwieńcza utworzenie Unii Europejskiej.

W 1985 r. na szczycie w Mediolanie, przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej zdecydowali się uczynić 9 maja - Dniem Europy.

Dzień Europy symbolizuje fundamentalne wartości, jakimi kierowali się "ojcowie" Unii Europejskiej: demokrację, pokój i solidarność. Dzień ten jest podkreśleniem jedności w dążeniu do integracji ekonomicznej i politycznej.

Radosna, kolorowa manifestacja poparcia jedności w Europie – Parada Schumana -  rozpocznie się w Warszawie 13 maja około godz. 12.00 i ruszy z Krakowskiego Przedmieścia. Na Placu Teatralnym zbudowane zostanie Miasteczko Europejskie, gdzie uczestnicy bawić się będą na festynach z konkursami europejskimi, zawodami sportowymi, stoiskami informacyjnymi na temat Unii Europejskiej. Spotkania urozmaici także koncert muzyki pop, podczas którego wystąpią między innymi In Grid, Katarzyna Cerekwicka, Natalia Kukulska, Nim Sofyan. W tym roku obchodzić będziemy początek nowego, trzeciego roku w zjednoczonej Europie!

Podczas Parady Schumana kolejny raz przyznana zostanie Polska Nagroda Europejska.

Honorowy patronat nad XIII Polskimi Spotkaniami Europejskimi objął Premier Rzeczypospolitej Polskiej.

Program:

12.00 Rozpoczęcie Parady Schumana – Krakowskie Przedmieście przy Kościele Św. Anny

14.00 Plac Teatralny – otwarcie Miasteczka Europejskiego. Gośćmi będą Piotr Nowina-Konopka, Róża Hun, Danuta Hubner

- Oda do radości

- Wręczenie „Polskiej Nagrody Europejskiej”

- Wyniki konkursu „Masz pomysł na Paradę?”

14.30 – Aktywna Europa na scenie

- koncert In-Grid

-konkursy i quizy europejskie

-wręczenie nagród w konkursach: „Moja firma w Unii Europejskiej”, „Młodzież – Rolnictwo – Unia Europejska”

- koncert i quizy europejskie

Kasia Cerekwicka, Nim Sofyan, Natalia Kukulska

19.00 Uroczyste zakończenie Polskich Spotkań Europejskich

Hymn Unii Europejskiej
Komitet Ministrów Rady Europy zatwierdził 12 stycznia 1972 r. jako hymn europejski muzyczną aranżację preludium Ody do radości, IV części IX symfonii Ludwiga van Beethovena, przygotowaną przez Herberta von Karajana.

Od 1986 roku Oda do radości jest hymnem Unii Europejskiej. Beethoven skomponował muzykę w latach 1817 - 1823 do wiersza Schillera „Oda do radości” z 1785 r. Jednak oficjalnie hymn Unii Europejskiej nie ma słów, aby nie doszło do sporów, w jakim języku powinien być śpiewany.

Oda do radości zazwyczaj jest grana 9 maja w święto Unii Europejskiej, a także podczas oficjalnych uroczystości i szczytów Unii.

Flaga 
Flaga Unii Europejskiej składa się z  dwunastu złotych gwiazd w miejscu godzin na tarczy zegara na habrowym tle. Liczba gwiazd jest niezmienna.

Pomysłodawcami na wygląd i kształt flagi flagi są hiszpański dyplomata Salvadore de Mandariaga y Rojo i francuski polityk Arsen Heitz, którzy od 1951 r. pracowali razem dla Rady Europy. Jesienią 1955 r. przedstawili ostateczny projekt flagi. Określono proporcje długości flagi do jej wysokości (3:2), promień gwiazdy na 1/18 wysokości i promień korony na 1/3 wysokości, z niezmienną liczbą dwunastu gwiazd symbolizujących doskonałość i pełnię, godziny, miesiące, znaki zodiaku i apostołów.
Projekt flagi zatwierdzono w czasie posiedzenia Rady Europy w Paryżu. Ta sama flaga Europy, dokładnie opisana symbolicznie, heraldycznie i geometrycznie, została przyjęta 21 kwietnia 1986 r. jako flaga Wspólnot Europejskich, a obecnie Unii Europejskiej.

Rocznica uroczystego przyjęcia w 1955 roku flagi Europy jest obchodzona 8 grudnia.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook